Alkoholszonda
Az alkoholszonda jelentősége a munkahelyen
Az alkoholszonda használata sok munkahelyen kötelező. Sokan gondolják úgy, hogy egy átbulizott éjszaka után már nincs hatással az alkohol a szervezetre. Ez nem igaz! Nehezíti a koncentrációt, lassulnak a reflexek, memóriazavart okoz. A munkatörvény kimondja, hogy munkavégzésre alkalmas állapotban köteles a munkavállaó megjelenni a munkahelyén. Nagyon sok munkáltató rendszeresen ellenőrzi a dolgozókat ebből a szempontból. Léteznek vállalati és professzionális fajták egyaránt.
Az alkoholszonda működése
Lényegében a vérben lévő alkohol mennyiségét mutatja ki a leheleten keresztül. A munkavállalónak egy csutorába kell belefújni és a készülék másodpercek alatt kijelzi az alkoholszintet a szervezetben. Ezzel a módszerrel megállapítható, hogy a dolgozó munkavégzésre alkalmas állapotban van-e. A professzionális alkoholszonda pontosabb eredményt mér, de a vállalati is megfelel a célnak. Amennyiben a bíróságon bizonyítékként szeretnék felhasználni az eredményt, a professzionális típus javasolt.
Mennyi az elfogadott alkoholmennyiség?
Mértékegysége: milligramm per liter. Vagyis 1 liter kilélegzett levegő hány milligramm alkoholt tartalmaz. Az alkoholszonda nem ad jelzést 0,01 milligramm per liter mennyiségig. Tulajdonképpen ez az elfogadható érték. Ebben az esetben a munkavállaló alkalmas a munkavégzésre. Az alkoholszonda különböző szinteken méri az elfogyasztott alkohol mennyiségét: 0,1 mg/l elfogadott érték, 0,11-0,25 mg/l bizonyított a szeszesital fogyasztása, de nincs alkoholos befolyás, 0,26-0,40 mg/l nagyon enyhe a befolyás, 0,41-0,75 mg/l enyhe, 0,76-1,25 mg/l közepes, 1,26-1,75 mg/l súlyos alkoholos befolyás 1,76 mg/l felett nagyon súlyos befolyás áll fenn.
Becsapható-e az alkoholszonda?
Sokan gondolják úgy, hogy egy korty alkohol nem árthat. Számtalan vizsgálat bizonyította már, hogy a legkisebb mennyiség is befolyással van a szervezetre, különösen az érzékszervekre. Nem beszélve arról, hogy minden ember másként reagál ugyanannyi elfogyasztott alkoholra. Felmerül a kérdés, milyen eredmény születik alkoholtartalmú cukorka, kávé vagy olyan szájvíz használata során, ami mentolt tartalmaz. A tapasztalat azt mutatja, hogy bizony pozitív értéket is mutathat az alkoholszonda. Ebben a formában becsapható. Ilyen esetekben szükséges várni 10-15 percet és a tesztet meg kell ismételni. A második eredmény negatív lesz. Léteznek azonban olyan gyógyszerek, cseppek, amelyek pozitív értéket mutatnak a teszt során. Ilyenkor a vérvizsgálat igazolhatja, hogy az alany valóban nem fogyasztott alkoholt.
Az alkoholszonda fajtái
Kémiai elven működő: 1953 óta használják ezt a típust. Az alany itt egy kis csőbe fúj bele. Az üvegcse káliumkromátot tartalmaz hígított állapotban. Ez az anyag az alkohol hatására elszíneződik. Amennyiben zöld színűvé változik, bizonyított az alkoholfogyasztás. Minél több a zöld szín, annál több alkohol található a vérben. Ez a fajta alkoholszonda csak egyszer használható. Manapság már csak szűrővizsgálatokon használják.
Félvezető-érzékelővel ellátott: Ezek az elektronikus alkoholszondák már a 21. század találmányai. Ilyen típussal tesztelnek leginkább, a megbízhatósága miatt. Fémoxid réteggel vannak ellátva, amit 300 C-ra hevítenek, amelyek érzékenyen reagálnak a gázokra.
Kalibrálás
Az alkoholszondákat időnként újra kell kalibrálni, hogy ne veszítsék el a pontosságukat. Általában félévente ajánlatos. Kalibrálás nélkül is használhatóak, azonban nem fognak pontos adatokat jelezni. Ez viszont könnyen észrevehető, ha ugyanannál az embernél két mérés eredménye nem egyezik. Amennyiben naponta többször is használják az alkoholszondát, előfordulhat, hogy 6 hónapon belül szükséges újra kalibrálni. A műszer ismételt beállítását a forgalmazók végzik.
Az alkoholszonda története
1874-ben Francis Anstie figyelte meg, hogy kilégzéskor alkohol választódik ki az ittas személyeknél. Ezt a lehetőséget vizsgálta Emil Bogen 1927-ben. Felfedezte, hogy 2 liter levegő alkoholtartalma körülbelül megegyezik 1 köbcenti vizelettel.
Szintén ebben az évben, egy amerikai vegyész William Duncan McNally egy alkoholszondát talált fel, ami megváltoztatta a víz színét, amikor különféle vegyianyagokon haladt át a kilélegzett alkohol. Akkoriban a háziasszonyok így tesztelték férjeiket. Ezt a fajta tesztet a bíróságon is elfogadták egy ittas futballista ügyében. Az első utcai alkoholszondát 1931-ben használták Amerikában, amivel autóvezetőket ellenőriztek. Robert Frank Borkenstein rendőrkapitány 1954-ben olyan szondát használt, ami az oxidáció és a fénymérés elvén működött. Ez a típus nem mindig mért pontos adatokat.
Az első elektronikus alkoholszonda 1967-ben került piacra Angliában. Bill Ducie és Tom Perry fejlesztette ki. Ebben az évben határozták meg jogilag az alkoholszint értékeit. Az ittas vezetés bűncselekménynek minősült. Országosan is elkezdték ezt a típust használni a részeg sofőrök kiszűrésére. A Lion Laboratories cég gyártotta és forgalmazta. 1980-ban ezzel a termékkel elnyerte a legjobb technológiai újításért járó díjat. A következő évtizedben megjelentek az üzemanyagcellás szenzorral rendelkező szondák. Ez a fajta pontosabb eredményt biztosított.