Csípőfogó
Mire figyeljünk a csípőfogó kiválasztásánál?
Különböző feladatok elvégzésére, különböző kialakítású szerszám szükséges. Nincs ez másként a csípőfogók esetében sem. Alapvetően három fő szempont határozza meg, hogy melyik lesz a feladat elvégzésére legjobb szerszám. Ezek a szükséges vágóerő, precizitás és vágás helye. Vegyük is ezeket végig, hogy pontosan mi miért is fontos és hogyan befolyásolják ezek a választást.
Valószínűleg senkinek nem lesz meglepő, hogy a nagyobb méretű csípőfogókkal nagyobb vágóerőt lehet kifejteni. Ezt alapvetően két méret is meghatározza. A fej mérete, illetve a nyél hossza. A fej nagy terhelésnek van kitéve, amit el kell viselnie. Logikus, hogy amelyikben "több anyag van", az jobban fogja bírni a terhelést azonos anyag esetén. Közvetetten tehát ez is egy fontos szempont, ám elsősorban a gyártóknak kell erre odafigyelni. Nekünk, felhasználóknak fontosabb ilyen szempontból a nyél hossza. Egy hosszabb nyelű csípőfogóval a létrehozható forgatónyomaték miatt nagyobb erőt lehet kifejteni a vágási felületen. Ezt az egyszerű fizikai tényt használják ki a nagy méretű erővágók esetében is.
Fontos szempont továbbá a kívánt precizitás. Ez jellemzően a fent említett, szüksége vágóerővel fordítottan arányosan jelenik meg. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy minél nagyobb erőt kell kifejteni a szerszámmal annál kevésbé kell azt pontosan elvégezni a munkadarabon. Egy villanyszerelő amikor egy kábelt vág el, 1-2 cm nem számít. Egy ötvös esetében (aki a kis fejű csípőfogót fogja választani) igenis nagy jelentősége van annak, hogy hol vágja el azt az anyagot amit éppen megmunkál. Az előbbi példákból jól kitűnik, hogy alapvetően az elvégzendő munka típusa határozza meg mi is lesz a megfelelő szerszám. Adott feladaton belül lehet szükség a részfeladatok függvényében több szerszámra is. Érdemes nem mindent ugyan azzal a csípőfogóval elvégezni. Az elvégzett munka minősége meg fogja hálálni a ráfordított figyelmet.
Vágás helye alatt elsősorban azt érdemes figyelembe venni, hogy van-e valami akadály ami bonyolítja a vágást. Elsősorban szegek és síkból kiálló munkadarabok esetén kell odafigyelni a jó csípőfogóra, hiszen ezeket egy oldalcsípő fogóval nem fogjuk tudni síkjában elvágni. Ezekhez a munkákhoz mindenképpen homlokcsípő fogót érdemes választani. Ezek bár kialakításuknál fogva csak egy kis darabot tudnak levágni az anyagból, azonban azt az átütési felületen is meg tudják tenni. Ezen képességük miatt minden szerszámos táska elengedhetetlen részei ezek is.
Csípőfogót minden műhelybe!
A csípőfogó egy viszonylag szűk körű felhasználásra szánt eszköz, azonban mégis igen fontos szerszám. Elsősorban azokban a szakmákban és feladatoknál megkerülhetetlen ahol kemény, mégis kis keresztmetszetű dolgokat kell vágni. Ezeket a feladatokat legegyszerűbben egy jó csípőfogóval lehet megoldani. Attól függően, hogy azt a bizonyos szeget vagy vezetéket hol kell elvágni több fej kialakításra is szükség lehet. Célszerű ezért a többi szerszámhoz hasonlóan csípőfogóból is több változatot magunknál tartani.
A legelterjedtebbek az úgynevezett oldalcsípő fogók. Ezek segítségével a kisebb átmérőjű dolgokat egészen könnyen el lehet vágni szinte bárhol. Kialakításuknak köszönhetően így lehet a legnagyobb vágóerőt átadni. Léteznek kisebb és nagyobb fejjel rendelkezők egyaránt. A nagyobbakkal több erőt lehet kifejteni, a kisebbekkel pedig az apróbb tárgyakhoz is hozzá lehet férni. Előbbieket ezért elsősorban kőműveseknek, ácsoknak, villanyszerelőknek és hasonló szakipari munkákhoz ajánljuk. Utóbbiak elsősorban a mikro elektronikában, ékszerészeknek, és kisebb munkákhoz praktikusak. Fontos, hogy a választott csípőfogó markolata ergonomikus és csúszásmentes legyen egyaránt a lehető legtöbb ember számára. Egy kényelmes szerszámmal nem csak szívesebben dolgozik az ember, de az elvégzett munka minősége is várhatóan jobb lesz. Nem meglepő tehát, hogy egyre fontosabb szerepet tölt már be ez is a gyártóknál az új szerszámaik megtervezésekor. Jellemző, hogy az íves nyél végénél, a fej közelében egy kisebb válla van a borításnak. Ez elsősorban a kéz védelmére van, hiszen így a kézfej nem tud a nyélről lecsúszni a munkadarab felé.
Csípőfogóink között több kialakítású is megtalálható, így mindenki megtalálhatja a számára megfelelő darabot. Több fejkialakítás is elérhető, legtöbb mégis az oldalcsípőfogó. 1000V-os szigeteléssel rendelkező változatban is elérhető, ami minden villanyszerelőnek elengedhetetlen. Számukra különösen fontos a jó szerszám, hiszen nap mint nap sok órát használják ezeket. Különösebb magyarázatot talán nem is igényel a szigetelés megléte, hiszen még a nem szakmabeliek is tisztában vannak vele, hogy ezen bizony a szerelő élete is múlhat.